Skip to content

METEORA – Premier: a Linkin Park feldolgozásukhoz készült az új videoklip

Tragedy Of Delusion címmel márciusban jelent meg a 2010-ben alakult budapesti Meteora zenekar második nagylemeze, amelynek utolsó – bónusz – tétele egy Linkin Park dal, a Numb feldolgozása.

Szimfonikus metal verzió készült a Linkin Park egyik klasszikus dalából. A Meteora zenekar rendesen a saját képére formálta a közönségkedvenc Numbot. Mivel a járvány miatt hozott intézkedések a zenekar tagjait is otthonmaradásra kényszerítették, a videoklipet is így forgatták le a feldolgozáshoz.


www.facebook.com/meteorabandhungary



A hörgős énekért is felelős Fülöp Máté basszusgitáros:

„Az, hogy márciusban a Nail Records gondozásában megjelent a második nagylemezünk, egy sor nem várt fejleményt hozott a banda életében. Többek között azt, hogy egyre gyakrabban van szerencsénk interjút adni, írásos vagy éppen videó formájában. Ez szerintem egy fantasztikus lehetőség, mert a Meteora számaiban gyakran igyekszünk elrejteni valami mondanivalót, mögöttes tartalmat, és így tudunk némi segítséget, vagy magyarázatot adni egy-egy lehetséges megfejtéshez. Én rettentően élvezem.

Amikor azt kérdezik tőlünk, hogy ‘honnan a név?’, olyankor általában unokatestvérem, Király Atilla (billentyűs, zeneszerző) szokott válaszolni. Ez amolyan egyezség közöttünk, amit erre az egy kérdésre hoztunk létre. Ha engem kérdeznétek, én biztos megpróbálnám elviccelni valami butasággal. Például megpróbálnám körbeforgatni a fejem a testemen, mint ahogy a Bëlga együttes ‘Mit parodizálsz?’ című klipjében történik, ugyan ezen újságírói kérdésre.

Ati ellenben általában el tudja mondani a valódi szándékot. Az együttes neve a görögországi Meteora kolostorok alapján született, amelyekre úgy tekintünk, mint egy misztikus, elérhetetlen helyre, ahol az ember elvonulhat, távol kerülhet a világ hétköznapi gondjaitól. Akárcsak a zenére, amely műfajtól függetlenül sok embernek jelentheti – és jelenti – ugyanezt.

Az együttes neve kapcsán azonban gyakran előkerül, hogy megegyezik a Linkin Park második nagylemezének címével, ami szerintem egy fantasztikusan jó album. Ilyenkor – némi somolygással és mosolygással – szoktuk bevallani, hogy 2010 tájékán, amikor Atival a bandát alapítottuk, éppen elkerült minket ez az album. Igazság szerint a Linkin Park úgy általában elkerült minket akkoriban, bár én azóta nagy rajongójuk lettem – oly annyira, hogy amikor pár éve elütött egy autó pont a With You című számukat hallgattam.

Amikor felmerült, hogy az új albumra szeretnénk felrakni egy feldolgozás számot, akkor szinte kézenfekvő megoldás volt, hogy ez egy Linkin Park szám legyen, méghozzá a Meteora albumról. Igazság szerint egy évek óta húzódó dilemmánk oldódott meg, amikor ez az evidens dolog végre eszünkbe jutott. Ez előtt ugyanis számos előadó és dal felmerült. A Meteora albumon már nem volt nehéz kiválasztanunk a Numb című számot. Ugyan kamaszkorom meghatározó emléke, ahogy Joe Hahn a Military Police-os karszalagjában rátámaszkodik a DJ pultra és belenéz a kamerába, de felőlem bármelyik szám lehetett volna a lemezről.

A szám alapvető felépítését megtartottuk, de azért sikerült kicsit kibővítenünk és megfűszereznünk amolyan meteorás ízzel – és most magunkra gondolok. 🙂 Így került bele háromfajta ének, rafinált dob ritmika és nagyzenekari hátterek, amik az egész új albumra jellemzőek.

Az új albumot amúgy április – május tájékán szerettük volna színpadon is bemutatni, egy miniatűr hazai turné keretében. Mindössze pár vidéki várost és Budapestet érintettük volna, de ez sajnos a Covid-19 miatt meghiúsult. Mindenki karanténba vonult és két-három hónapig nem is láttuk egymást. Próbáltuk fenntartani a munkát, aktívak maradni a zenekar körül. És ennek az eredménye, hogy a Numb feldolgozásunkhoz egy videót készítettünk.

A kényszerű karantén, a természetesen felmerülő nehézségéken túl, szerintem számos lehetőségre rámutatott a társadalom előtt. Ilyen lehet például, hogy hazánkban is elkezdhet megjelenni a home office munka kultúra, ami eddig nem volt nagyon elterjedt. A zenekari életben, a szárnyukat bontogató bandák szintjén, az újítást a karantén videók megjelenése hozta. Számos kevésbé ismert együttes otthoni videóit néztem meg az elmúlt időszakban és a legtöbb kellemes, mosolyogtató élményt jelentett. Ezért is gondoltuk, hogy megpróbálunk beállni a sorba.

Jelenleg ugyanis – lehetőségek ide vagy oda – az emberiségnek nagy nehézségeket kellett, és kell átvészelnie. Talán kicsit kevesebb alkalom adódott a mosolygásra mostanában. Ha ezen tudunk változtatni a Numb feldolgozásunk videójával, akkor már nem hiába dolgoztunk vele!”





…A Stay Among Us videó koncepcióját Atillával és Istvánnal közösen alkottuk meg, és bár kezdetben aggódtunk, hogy egy hat és fél perces számot nem lesz könnyű megtölteni történettel, ez a része lelkesítően könnyen ment. Valljuk be, a Meteora általában öt-hat percnél hosszabb számai nem könnyítik meg a videók készítését, sőt olykor az egyes tételek megemésztését sem. Éppen ezért nagyon megtisztelő és fontos feladatnak érezzük, hogy a Stay Among Us-ról írhatunk pár gondolatot.

A Stay Among Us egy olyan időben született, amely az egész családomnak, így Atillának is (aki az unokatestvérem), egy nagyon vészterhes szakasz volt. Azon a tavaszon – ahogy a koncertjeinkből már tudhatjátok egy kevesen – egyik nagyapám komoly agyvérzéssel került kórházba, nem sokkal az után, hogy a másik nagyapám eltávozott közülünk. Talán csak még kevesebben tudhatjátok, hogy ugyanezen tavaszon én is kórházba kerültem, miután elütött egy autó. A nyarat ágyban fekve, az őszt pedig járni tanulással töltöttem. Akárcsak nagyapám, aki az agyvérzést túlélte ugyan, de egy időre ugyanúgy mozgásképtelen lett.

Így érthetőbb, hogy a szám miért szól alapvetően az elmúlásról. Ezen belül két részre tagolható. Az első, lassabb rész, azt a fajta elmúlást mutatja be, amelyet szelíden elfogadunk és a hozzátartozóinkkal, nagyszüleinkkel történik. A szám második fele, azzal a fajta mulandósággal foglalkozik, ami ellen küzdeni akarunk, mert velünk történik – az érzelmeink, az emlékeink és az életünk mulandóságával. Talán sokan tapasztaljuk manapság, hogy az emlékeinket nem tudjuk elegendő módon megörökíteni és elraktározni. Holott a digitális világ erre ezernyi lehetőséget kínálna, de az agyunkból mégis mintha kivesznének fontos dolgok, mintha időről időre kilúgoznák.

A kórházban éreztem meg először, hogy túl gyorsan rohanok át az életen, talán mert túl sok mindent csinálok: munka, színjátszás, Meteora és így tovább.
Minden hétre esik valami olyan izgalmas kihívás, ami másokkal lehet, hogy csak fél évente történik. Például stúdiózás a bandával, aztán egy-két fellépés (sőt premier) a színházzal, közben egy Építési Engedély beadása a munkahelyemen, aztán másnap egy koncert a Meteorával. Úgy éreztem (és érzem a mai napig), hogy ezeket a fontos eseményeket nem tudom eléggé megélni, megtartani… mert másnap jön egy új impulzus, ami elhomályosítja az előzőt.

Tehát a szám az elmúlás megélése mellett egy tanácsot is igyekszik megfogalmazni. Ha tudunk, próbáljunk meg egy picit lassítani. Átgondolni a napjainkat, hogy nehogy elrohanjunk valami olyan dolog mellett, ami fontos lett volna.


Talán a mostani szorult helyzetünk is – a világjárvány miatt – erre próbál rávilágítani. Szóval, aki teheti: maradjon otthon… és hallgasson egy kevés (vagy éppen sok) metalt! A Stay Among Us videója ezen kívül még sok apró rejtélyt tartalmaz: mit jelent a háromágú út a szavannában, a magányos fa, vagy a zongorista, a gyerek a kutyával, vagy éppen egy ősz hajszál egy lány hajában. Ezekről még sokat tudnánk mesélni, hiszen a Meteora minden tagjának személyes emlékeire utalnak. Ezeket a titkokat azonban már szeretnénk, ha a nézők maguknak fejtenék meg. Elsőre… aztán ki tudja…”

A Stay Among Us a harmadik szám a márciusban megjelent Tragedy Of Delusion lemezről, amelyhez videó született, ez szintén Lajcsák István segítségével készült, akit már sokszor dicsért a zenekar különböző fórumokon, legutóbb éppen Szénégető Richárd podcast műsorában, a Ricscastben. Ő készítette az eddig megjelent albumok artworkjét, valamint a My Reality, sőt korábban az After The Civil War szöveges videóját is, illetve a Memento Mori videoklipjében látható Bajnok poszter megtervezését is neki köszönheti a zenekar. A Tragedy Of Delusion a márciusi HammerWorld magazin extra CD-mellékleteként jelent meg, és már rendelhető a zenekartól is tokos-szövegkönyves formában.



METEORA – Stay Among Us (szöveges videó a 2020-as Tragedy Of Delusion albumhoz)





Tragedy Of Delusion az online felületeken:
songwhip.com/album/meteora/tragedy-of-delusion


Tragedy Of Delusion rendelés



A Meteora frontján Holló Noémi énekesnő és a hörgős énekért is felelős Fülöp Máté basszusgitáros áll, így a zenéjüket főleg az úgynevezett ‘Beauty and the Beast’ stílusra, kettejük énekének, illetve hörgésének dinamikájára építik.


A Tragedy Of Delusion című új lemezen már Király Atilla billentyűs is csatlakozik hozzájuk a mikrofon mögött, így Mátéval együtt itt-ott tiszta férfi énekkel is színesítik a dalokat. A zeneszerzés nagy részét – a gitáralapokat és a szimfonikusokat – szintén Atilla végzi, a dalok kidolgozását így fejtette ki részletesebben:

„A kidolgozott gitár- és billentyűs alapokkal már egy vázat tudok küldeni a többieknek, ők pedig erre építik rá a saját ötleteiket. Az új lemezzel azonban mindegyikünknek elvárása volt, hogy még nagyobb, még energikusabb, még érdekesebb legyen mint az előző, és habár jó sok időt töltöttünk a számok csiszolásával, úgy érezzük ezt sikerült is végül elérni.”



METEORA – Memento Mori (a 2020-as Tragedy Of Delusion albumhoz)





METEORA – My Reality (szöveges videó a 2020-as Tragedy Of Delusion albumhoz)





Holló Noémi – ének
Fülöp Máté – basszusgitár, hörgős ének
Solymosi Csaba – gitár
Király Atilla – billentyűs hangszerek, tiszta ének
Kása Gábor – dobok





METEORA – Tragedy Of Delusion

01. Common Enemy
02. Memento Mori
03. My Reality
04. Stay Among Us
05. Die, Live, Forgive – My Reality, Pt. II
06. Tag the Truth
07. Black Rose
08. When Angels Fall
09. Tragedy Of Delusion
10. Beautiful Oblivion – My Reality, Pt. III
11. Numb (Linkin Park – bónuszdal)




A Hangfoglaló Program és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával.




nka
KERESÉS
MEGJELENT A DECEMBERI
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁM!
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁMOK
dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. POKOLGÉP
    Vissza sose nézz
  2. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  3. MARILYN MANSON
    One Assasination Under God
  4. AVATARIUM
    Between You god The Deveil and The Dead
  5. VOIDFALLEN
    The Rituals of Resilience
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. GAEREA
    Coma
  2. THE BROWNING
    Omni
  3. TRIBULATION
    Sub Rosa In Aeternum
  4. IOTUNN
    Kinship
  5. VOLA
    Friend Of A Phantom
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Don't Bother (dal)
  2. PAPA ROACH
    The Ending (dal)
  3. SEVEN HOURS AFTER VIOLET
    Float (dal)
  4. POPPY
    Have You Had Enough (dal)
  5. AKELA
    Fáklyával a Pokolban (dal)
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw