Skip to content

KRIEG: Ruiner

Az újabb keletű nagyon egyenes vonalú, nagyon alapra vett black metalok közül elég kevés van, amely igazán meg tud győzni, habár a műfajban még manapság is van annyi kraft, hogy egy olyan csapat is minőséget tudjon felmutatni, amely azokat a nagyon kő-metal célokat tartja elsőrendűen fontosnak, mint az agresszió, vagy a sebesség. Nem mondom, hogy az amerikai black metal egyik húzónevének számító Krieg számára csak ezek a szempontok fontosak, de a Neill Jameson által 1997 óta elnökölt horda mindig a black metal régi vonalait tartotta szem előtt.

A Ruiner kvázi visszatérő albumnak is tekinthető, hiszen az utolsó sorlemez, a Transient, 2014-ben jelent meg. A Krieg rengeteg tagcserét ért meg Jameson körül, de ez az irányvonalra nem volt jelentősebb hatással. Első hallásra a Ruiner egy tipikusan régi vágású black metal-anyagnak tűnik, ami nyers hangzású, sorjáznak az ismert tremoló-témák, megvan a kellő mérvű agresszió és lendület, a főnök kárál és ordít és fröcsög, mint a régi szép időkben, tehát semmi sem változott, a lemezt elkönyveljük mint újabb stílusgyakorlatot a sorban. Azonban az ismételt meghallgatások most is segíthetnek, mert 3-4 alkalom után előjönnek azok a részletek, amelyek jelzik, hogy a kvintett felállású Krieg kis zenét, kis muzikalitást is csempészett a vad tekerések közé/fölé. A hangzás jól sikerült, a basszusgitár szépen döng a gitárok körül.

A gitárosok a skandináv black metalból eredeztethető száraz, szikár tremoló riffelés mellett szinte mind a nyolc tételben előadnak dallamos témákat is, amelyek kétségtelenül sokat hozzátesznek a lemez korpuszához. Ezek nélkül határozottan szegényesebb lenne az összkép. Soha nem „éltem” igazán a Krieg műveit, de régebben hallottam egyik-másik lemezt, amelyeket felelevenítettem, s ugyan tény, hogy a Ruineren hallunk jó ötleteket (a legjobb talán a záró The Lantern And The Key), továbbá az is kétségtelen, hogy az amerikai black metal is kidolgozta a maga hangzásképeit, világát, a Ruiner alapján aligha lehetne megkérdőjelezni, hogy ez a zene Észak-Európából utazott át az Atlanti-óceánon.

A támadó él továbbra is megvan a Kriegben (a név kötelez), de hallható annyi zenei díszítmény, dallam, hogy az eredmény jól hallgatható legyen.

KERESÉS
Megjelent a februári
digitális különszám!
febr  |  dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
  1. KILLSWITCH ENGAGE
    This Consequence
  2. DREAM THEATER
    Parasomnia
  3. TREMONTI
    The End Will Show Us How
  4. OBSCURA
    A Sonication
  5. THUNDERMOTHER
    Dirty Divine
  6. MARKO HIETALA
    Roses From The Deep
  7. LACUNA COIL
    Sleepless Empire
  8. PHOENIX RT
    Amit itt hagyunk
  9. DAWN OF SOLACE
    Affliction Vortex
  10. JINJER
    Duél
  11. SAOR
    Amidst the Ruins
  12. MANTAR
    Post Apocalyptic Depression
  13. DYNAZTY
    Game Of Faces
  14. MAJESTICA
    Power Train
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw