Skip to content

EVERMIND – „Egy modern kori, lebutított Isteni színjáték létrehozatala volt a cél”

Még tavasszal mutatta be első dalát (Halhatatlanok tragédiája) a modern metalos budapesti Evermind, augusztus közepén aztán megjelent a debütáló albumuk, a Büszkeségem mocsara, amely már a Youtube-csatornájukon is meghallgatható.

Debreceni Márk énekes:Ez egy olyan önismereti lemez, amely nem törekszik örökérvényű nagy igazságok kimondására, inkább kérdéseket tesz fel, amelyekre mindenki saját maga fogalmazhatja meg a válaszát. Ezért nem a karakter vagy az én megismerése a fő célja, hanem hogy a hallgató kicsit közelebb kerüljön önmagához. Legalábbis valami ilyesmi céllal írtam. Hangulatát tekintve kissé depresszív, kicsit nehezen emészthető, sokszor értelmetlennek tűnik, mint maga az élet. Ahogy főhősünk egyre beljebb úszik a büszkesége mocsarába, úgy kapunk egyre teljesebb képet saját magunk vagy a társadalmunk jelleméről. Egy mondatban összefoglalva egy modern kori, lebutított Dante – Isteni színjáték létrehozatala volt a cél.


www.facebook.com/evermindhungary



Az album kapcsán a musictunnel.blog.hu-n egy friss interjú készült az Everminddal.


Az Evermindban öt fiatal srác tolja az ipart: Debreceni Márk (ének), Kocsis Szabolcs (gitár/vokál), Tóth Albert (gitár), Lukács Alex (basszusgitár), Kmetyó Levente (dob).



Nagyon friss formációnak számítotok, hiszen még egy évesek sem vagytok, ugyanakkor már az első lemezetek is megjelent. Ez egészen gyors tempónak számít, a karantén-időszak is rásegített erre a lendületre? Ti hogyan éltétek meg az elmúlt hónapokat?


Albert: „Nem volt egyszerű helyzet senki számára. Én azon aggódtam, hogy egy ilyen nehéz időszakban vajon meg fogunk-e maradni, mint zenekar, fogunk-e egyáltalán érvényesülni bármilyen szinten is. Azon is aggódtam, hogy a lemezbemutató koncertünk összejön-e, de szerencsére nem kaszálták el. Most itt a második hullám, mi még élünk és nagyon is úgy tűnik, hogy senki nem vesztette el a lelkesedését.”

Alex: „A lemez megírása már a karantén-időszak előtt megvolt. De a felvételekkel is elkészültünk május végére, tehát azt nem mondhatjuk, hogy rásegített volna a folyamatra. Szerintem csak ártalmas volt számunkra. Jó pár koncertünk elmaradt tavasszal és a zenekar népszerűsítésére is beszűkítette a lehetőségeinket.”






Augusztus közepén jelent meg a Büszkeségem mocsara album, melyen a gondolatébresztő, egyben olykor-olykor kifacsart címekhez erősen filozofikus szövegek párosulnak. Mennyire volt tudatos, hogy ne túl egyértelmű, elgondolkodtató szövegek szülessenek?


Márk: „Igen is meg nem is. Egyrészt én alapból sokat gondolkodom a dalokban feltett kérdéseken és próbálok rájuk választ találni. Másrészt mindenképpen szerettem volna valami különlegeset csinálni, ami szerintem itthon hiánycikk, mert a legtöbben sablonokban gondolkodnak. Kaptunk is miatta hideget-meleget egyaránt. Valaki szerint metal zenére az ilyen típusú szövegek furán hangzanak, van, aki pedig egyenesen oda van érte. Az biztos, hogy a további lemezeken sem fog változni a metal és a szócsavaró szövegek gondolkodást igénylő kombója, mert nekem ez egyfajta beteges játék, kihívás amit nagyon élvezek.”



A lemez egyfajta belső, sötét utazást mutat be. Bár a hallgatóságra van bízva ez az önvizsgálat, a lírai énből én mégis azt érzem, hogy sajátos önismereti tételekről beszélhetünk. Volt olyan szöveg, amit emiatt különösen nehéz és megérintő volt megírni, feldolgozni?


Márk: „Annak idején, amikor Szabival kitaláltuk a lemez koncepcióját, elkezdtem kérdezősködni ismerősök, barátok, a zenekar körében a témákkal kapcsolatban. Sok információt gyűjtöttem a beszélgetések során és ezeket felhasználva színesítettem a szövegeket. Van pár dal, ami csak saját tapasztalaton alapszik, de ezekből sem megterhelő érzelmileg számomra szavakat kovácsolni. Sőt, sokkal inkább felszabadító érzés. Valaki egyszer azt mondta, hogy saját szöveget előadni olyan, mintha meztelenül állnál ki a közönség elé, ugyanis megmutatod nekik magad teljes valódban, védtelenül mindenféle sallang nélkül. Ezen az elven gondolkodva én szeretek pucér lenni!” (nevet)



Ki tudnátok emelni akár zeneileg, akár a szöveg szempontjából néhány olyan dalt a lemezről, amelyek végleges formát öntve nagyon elkaptak titeket?


Alex: „Szövegileg nekem a Szociopatakok és az Invidialógus a kedvenceim. Biztosan nem a legslágeresebb dalok, de mindkettőt nagyon értékesnek tartom a mondanivaló, a szöveg technikássága, és a képek miatt, amikkel Márk lefesti őket. Slágermájeres dalokból nekem a Büszkeségem mocsara vagy a Halhatatlanok tragédiája viszi a prímet, de a Csak játszom is már a kezdetektől nagy favorit.”

Márk: „Van pár dalunk, amiket nagyon szeretek és közel áll a szívemhez, de valahogy sosem vagyok 100%-ig elégedett a munkámmal. Szóval én még várom azt a dalt, ami nagyon el fog kapni.”



Zeneileg sajátos a megközelítésetek, ám fel tudok fedezni benne néhány egyértelmű modern metal hatást, a tiszta énekdallamok tekintetében pedig még a heavy metal és a hard rock is eszembe jutott. Ti hogyan érzitek, milyen stílusok, mely együttesek hatottak leginkább rátok és a megszületett Evermind dalokra?


Szabolcs: „Részemről a Killswitch Engage, a Slipknot és a Machine Head zenéje az, ami meghatározó volt az album írásakor. Ezekben mind megvan az az agresszív vonal, ami nekem a metal alapját képezi, ezt próbáltam vegyíteni lágyabb, dallamos részekkel, próbáltuk mindig megtalálni a középutat a keménykedés és a popos hangzás közt.”

Alex: „Nagyon szeretem, amikor a basszus dallamokat játszik egy metal zenekarban. Nyilván nem hasonlítanám magam ilyen legendákhoz, de ha hatásokról beszélünk, akkor mondjuk Cliff Burton, Ryan Martinie vagy mostanában Eugene a Jinjerből nagy példaképek számomra.”

Márk: „Imádom a verseket, a slam poetry-t és rengeteg magyar hip hop zenét hallgatok. AKPH, Gege, Krúbi, Saiid mellett mostanság Para Dox és Beton. Hofi is pörög nap mint nap a lejátszási listámon. Az ő munkásságuk mindig inspirálóan hat rám.”


A teljes interjút ide kattintva olvashatod el.



EVERMIND – Büszkeségem mocsara (a 2020-as album)



01. Büszkeségem mocsara
02. Lucifairplay
03. Csak játszom (km. Hekkai)
04. Invidialógus
05. Szociopatakok
06. Tiktakk
07. Holdudvarló
08. Ne gondolj ám
09. Halhatatlanok tragédiája
10. Szilánkok



További online lehetőségek:


distrokid.com/hyperfollow/evermind/bszkesgem-mocsara

Spotify

iTunes



EVERMIND- Ne gondolj rám (szöveges videó a 2020-as albumhoz)







A Halhatatlanok tragédiája a frontember/szövegíró Debreceni Márk szerint közel sem egy könnyed, lírai dal, ahogy maga az album sem könnyed.

‘Dalunk főhőse egy hitevesztett, magányos ember, aki úgy dönt, véget vet az életének. Ez a valaki nem feltétlenül egy adott személy. Lehet a kultúra, a művészet, a szerelem, az emberiség vagy bármi, amiről úgy érezzük, kihalóban van ebből a világból. Többet nem is akarok elárulni, inkább rábíznám mindenkire, hogy kinek vagy minek a tekintetét látja ‘az ugrani készülő alak arcán’, mert van miből válogatni.’




EVERMIND – Halhatatlanok tragédiája (a 2020-as album előzeteseként)





A Hangfoglaló Program és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával.




nka
KERESÉS
MEGJELENT A DECEMBERI
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁM!
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁMOK
dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. POKOLGÉP
    Vissza sose nézz
  2. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  3. MARILYN MANSON
    One Assasination Under God
  4. AVATARIUM
    Between You god The Deveil and The Dead
  5. VOIDFALLEN
    The Rituals of Resilience
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. GAEREA
    Coma
  2. THE BROWNING
    Omni
  3. TRIBULATION
    Sub Rosa In Aeternum
  4. IOTUNN
    Kinship
  5. VOLA
    Friend Of A Phantom
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Don't Bother (dal)
  2. PAPA ROACH
    The Ending (dal)
  3. SEVEN HOURS AFTER VIOLET
    Float (dal)
  4. POPPY
    Have You Had Enough (dal)
  5. AKELA
    Fáklyával a Pokolban (dal)
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw