Skip to content

Élő Fém: ELLENDE / GROZA / SERVANT – Bp., A38 Hajó

(írta: Milán Péter)

Rendhagyó módon egyben, mintegy tömörítve tárgyalom ezt a rendezvényt, mivel több szempontból is hasonló jellegű csapatokat láthatott, aki ellátogatott ezen az estén a hajóra. Mindhárom fellépő a német AOP Records (Art Of Propaganda) égisze alá tartozik, tehát e kiadó házi koncertjének is titulálhattuk az eseményt. Emellett három nagyjából azonos státuszú csapatról van szó, amelyek nem nevezhetők a kortárs black metal húzóneveinek, azonban nem is a leglanyhább minőséget képviselik, hogy sereghajtókként tekintsünk rájuk. Igazából az erős középmezőny ők, egészen jó lemezekkel, bizonyos mérvű fejlődőképességgel, de igazán kiugró teljesítmények nélkül.

A három banda közül a német Servant ténykedésével voltam a legkevésbé képben, a koncert alapján egy korrekt kortárs black metal-formációt tekinthettem meg, amiben ha nem is láttam/hallottam a nagy tüzet felfakadni, felfényleni, stílusgyakorlatuk elfogadható volt. A következő csapatra áttérve, a Groza ázsiója az idei Nadir albummal valamelyest emelkedett a szememben, mivel a német kvartett erőt vett magán és sikerült a lengyel példaképektől pár lépésre eltávolodniuk. Kinézetre most is úgy festenek, mint egy fapados Mgła, hevenyészett kendőkkel, egyenfekete szerelésekben, azonban az új album dalaiban már nem másolják olyan szolgaian a lengyeleket, mint korábban. Nem tudom komolyan venni a fénymásolatokat, akár Deathről, akár Type O Negative-ról van szó mint kopírozandó alanyokról (hirtelen ezek jutnak eszembe), s a Groza is ráébredt, hogy legalább részben saját hangot kell kialakítani, máskülönben az egésznek semmi értelme.

Zeneileg az osztrák Ellende volt a legizgalmasabb a három csapat közül, egyébként mindhárman rendelkeznek 2024-es albummal. Az Ellende valójában L. G. szólóprojektje, élőben további zenészekkel kiegészülve prezentálja atmoszferikus black metalját, amiben poszt- és ambientelemek is találhatók. Ha a csapatok kinézetét venném górcső, alá, akkor a Servant képviselné a régebbi vonalat, a Groza a leginkább lepusztultat, egyben a maszkok miatt a jelenlegi trendhez húznak, és az Ellende lenne a legötletesebb. L. G. csontokkal kirakott ruházata érdekes színfoltot, némi horrorszerű image-et kölcsönzött a bandának. A külcsínnel kapcsolatos jellemzők bizonyos mértékig párhuzamosnak tekinthetők a zenével, hiszen a Groza zenéje zordabb, komorabb volt a többiekénél, ezzel szemben az Ellende néha „utaztatós”, hangulatos kompozíciói olyannak tetszettek, mintha egy izgalmas gótikus rémregényt zenébe konvertálva hallottam volna. Ez a vonal a gothic/dark-hangulatokkal is mutat közös pontokat. Mondhatni, az Ellende volt a leginkább művészi a zenekarok közül.

Ugyan nehéz megjósolni, mely koncerten mekkora közönség lesz jelen, sejthető volt, hogy az Ellende/Groza/Servant-triászon nem fog meginogni a hajó a túlsúly alatt. Mindenesetre aki ott volt, az találkozhatott három tipikusan 21. századi black metal csapattal – ha nem is az élvonalból, de némi figyelmet mégis megérdemlő hátsóbb sorokból.

KERESÉS
MEGJELENT A DECEMBERI
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁM!
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁMOK
dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. POKOLGÉP
    Vissza sose nézz
  2. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  3. MARILYN MANSON
    One Assasination Under God
  4. AVATARIUM
    Between You god The Deveil and The Dead
  5. VOIDFALLEN
    The Rituals of Resilience
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. GAEREA
    Coma
  2. THE BROWNING
    Omni
  3. TRIBULATION
    Sub Rosa In Aeternum
  4. IOTUNN
    Kinship
  5. VOLA
    Friend Of A Phantom
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. MARILYN MANSON
    One Assassination Under God
  2. THE OLD DEAD TREE
    Second Thoughts
  3. KATI RÁN
    Sála
  4. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  5. OBITUARYY
    Slowly We Rot
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw