Az Edda Művek március 7-én ismét beveszi a Papp László Budapest Sportarénát, a számos különlegesség mellett a közönség egy kisebb időutazás részese is lesz, mivel a zenekar az első 20 évének sikerdalait és a sokak által rajongott ‘bakancsos’ korszakot is megidézi majd.
Az Edda Művek negyven éve megjelent első lemeze a magyar rocktörténet egyik legerősebb debütáló albuma volt, olyan slágerekkel, mint a Minden sarkon, az Álom, az Egek felé, az Ahová eljutok, a Fémszívű, az Elhagyom a várost vagy az Álmodtam egy világot magamnak. Az album platina státuszú lett, azaz rövid időn belül több, mint 250 ezer darabot értékesítettek belőle, így az egyik legnagyobb példányban eladott magyar lemez is egyben. Az elementáris erővel berobbanó Edda első albuma artworkben is szintet lépett, máig az egyik legjobban sikerült magyar lemezborító, így aztán nem is csoda, hogy az Edda nem hagyja ki a ziccert, és megidézi a magyar rocktörténet egyik kulcslemezét. Pataky Attilával, a zenekar vezetőjével a 061.hu számára készített interjút PLZ.
A koncert Facebook oldala
A koncert milyen arányban épül az 1983 előtti dalokra? A teljes első albumot eljátsszátok?
„A 2000-es évet jelöltük meg vízválasztónak, azokat a dalokat választottuk ki, amelyeket akkor is és most is fontosnak tartottunk, tartunk. Kitaláltunk egy jól működő koncepciót erre a ‘retró’ hívószóra, de a többi hadd legyen meglepetés! Nekünk az a dolgunk, hogy szórakoztassunk, hogy életre szóló élményt varázsoljunk a színpadra. 34 albumunk van, volt miből válogatni. Pontosan úgy játsszunk majd minden dalt, ahogy azok megszólaltak a nyolcvanas évek elején. Lemezminőségben, ugyanazt a hangszínt, ugyanazt a ritmust fogja hallani a közönség.”
Lesznek vendégek?
„Nagyon komoly csata után úgy döntöttünk, hogy nem lesznek. Sokan játszottak korábban az Eddában. Ha mindenkit meghívnánk az széttördelné a műsort, és ha néhány régi társat elhívunk, akkor felmerül, hogy másokat miért nem, és akkor sértődés lenne az egészből.”
Milyen extrákkal készültök? Előkerül az overál?
„Szerinted?! (nevet) Átitatódtunk az első évek szellemiségével, erre a korszakra én ezer hálával gondolok. Csodálatos éveket töltöttünk együtt, aztán az idő és a tér szétrakott minket, nem hagyta meg, hogy közös utunk legyen. Hatalmas ívet tudtunk volna befutni együtt, de más volt a sorsunk.”
Edda Művek 1979 (b-j): Zselencz László, Csapó György, Pataky Attila, Slamovits István, Barta Alfonz
Nagyon erős az első három Edda album ún. artworkje, amelyek Hegedűs György fotós és Pálffy György grafikus munkáit dicsérik. Honnan jött a borítóterv ötlete?
„Hegedűs Györgytől származik. Lejött Miskolcra, megnézte a környezetet, ahol éltünk, eljött koncertekre, próbákra is, és nagyon ráérzett a dologra, igazán profi módon megoldotta a feladatot. A jellegzetes Edda logó pedig Pálfi György érdeme. Magunkénak éreztük, a miénk lett.”
Ki az a melós fickó svájci sapkában a borítón?
„Egy vasöntő munkást ábrázol a kép. Ahogy megjelent a lemez, ő is kapott belőle.”
Volt-e 1979 telén komoly meccs a tracklistáról a Lemezgyárral, vagy komolyabb konfliktus csak a 3-as lemez körül alakult ki? Az Engedjeteken kívül volt olyan dal, amit nem engedtek?
„Az első lemeznél alapvetően lendületből átmentek a dalok, annyira önmagáért beszélt minden, olyan felfoghatatlannak tűnő sikerszériából érkeztünk meg a stúdióba, hogy nem volt gond, minden úgy ment, mint kés a vajban. Pár nap alatt rögzítettük a lemezt, amit előtte már alaposan begyakoroltunk. Miután megjelent, hirtelen minden ajtó kitárult előttünk, pedig abban az időben milyen lehetősége volt egy vidéki zenekarnak? Semmilyen. A lemeznek olyan átütő sikere volt, hogy a Hanglemezgyár nem győzte újranyomni.”
A teljes interjúhoz kattints ide!
Az első album jubileuma alkalmából 2020. március 7-én az Arénában főként azt a dicső ‘bakancsos’ korszakot idézik meg, az első 20 év kultikus sikerei mellett. A legendás rockzenekar ezen az estén is mindent belead majd, mindenki készüljön, mert ‘Mi vagyunk a rock, mi vagyunk az élet’!”
EDDAMŰVEK – 1981