A brit legendák már éppen turnézni indultak volna, de jött a Covid és két hosszú esztendőre otthon ragadtak. Elővették hát a fiókban lapuló ötleteket és újakat is írtak. Ezekből a témákból állt össze a Diamond Star Halos lemez, egy tipikus, mégis sok, finom, új részletet tartalmazó Leppard anyag. A dalok születéséről, az elmúlt két év történéseiről, de a régi, nagy időkről is beszélt Joe Elliott énekes.
Egy sötét, komor időszakban született ez a lemez, a világ tele volt feszültséggel, szorongással, ez azonban nem érződik a dalokban. Áruld el ennek titkát, kérlek! Honnan jött ez az optimizmus?
„Az én felfogásom szerint a rock’n’roll mindig is a menekülésről szólt. Összedőlhet a világ is, de a zene segít abban, hogy a valóság előtt bezárd az ajtót. Igaz, hogy a Def Leppard dalaiban is megjelenik a valóság, de az emberi kapcsolatok szintjén, az egyének szemszögéből. Sosem akartunk tanítani, ’megmondani a tutit’, értelmezni a világ problémáit, erre van egy csomó másik zenekar. És hát Phillel eleve megállapodtunk abban, hogy az egész járványtémát hanyagolni fogjuk.
Ezek a dolgok, a vírus, a politika meg az összes többi elavul pár év alatt. Nem akartunk arról írni, hogy 2020 és 2021 milyen szar évek voltak, hiszen ezt mindenki tudja, átélte. Ha öt-tíz év múlva valaki felteszi ezt a lemezünket, semmiképpen sem szeretnénk a dalokkal visszahozni az összes kellemetlen emléket, a betegségét vagy mondjuk a szerettei elvesztését. Egyszerűen csak egy jó lemezt akartunk, egy klasszikus anyagot, tele nagyszerű dalokkal.”
Egy klasszikus anyag volt a cél, vagy egy klasszikus Def Leppard-anyag?
„Ez egy jó kérdés. Talán ez az első alkalom, hogy tudatosan nem a saját zenénket tekintettük referenciapontnak. Másfél éven át szinte minden nap beszéltem Phillel, folyamatosan fejtegettük, hogy mi jó, mi nem annyira jó még. Maga az album hét-nyolc hónap alatt összeállt, tehát már 2021-ben simán kihozhattuk volna, de a turné akkor is elmaradt, így aztán nem sok értelme lett volna.
Az alapvető célunk persze az volt, hogy a lemeznek ne legyen olyan érzete, hogy sok ezernyi kilométer választott el minket egymástól. Úgy kellet szólnia, mintha együtt vettük volna fel. Ebből a szempontból óriási iskola volt számunkra, hogy négy lemezt is készítettünk annak idején John Mutt Lange producerrel, aki zseni volt az aktuális technológiák alkalmazása terén. Tudtuk, hogy a mi esetünkben a távmunka is működik.”
A legnagyobb sikereitek a 80-as és 90-es években születtek, de most sokkal inkább érezni a 70-es évek zenéinek hatását. Gondolom, ez tudatos volt.
„Ja igen, erre akartam kitérni, amikor azt mondtam, hogy nem a saját zenénk volt most a referenciapont. Sokkal inkább azok a zenék, azok a dalok, amelyekkel felnőttünk, amelyeknek köszönhetően elkezdtük a Def Leppardot 1977-ben. Rolling Stones, The Eagles, Beatles, Fleetwood Mac, vagy a Queentől az A Day At The Races, az A Night At The Opera vagy mondjuk a Sheer Heart Attack. Így aztán születtek mindenféle dalaink.”
(A teljes interjú a Hammerworld magazin július-augusztusi számában olvasható.)
A tartalomból: Andy Wood / Mother Love Bone ★ Billy Gould / Faith No More (exkluzív interjú!) ★ Civil War ★ Decapitated ★ Def Leppard ★ Downfall of Gaia ★ Esperfall ★ Gene Simmons / KISS (exkluzív interjú!) ★ Khold ★ Nest of Plagues ★ Nygmalion ★ Paksi Endre / Ossian ★ Rise Against ★ Saor ★ Strong Deformity ★ Symphonity ★ Szekeres András / Junkies ★ Zorall
Élő Fém: Black Veil Brides ★ Bornholm ★ Deftones ★ Iron Maiden ★ Ghost ★ Graspop Fesztivál ★ Korn ★ Red Hot Chili Peppers ★ Scorpions ★ Therapy? ★ Tool
Forró Drót | Hangpróba | Hatásokk | Kulcsdalok | Sokkoló Extra | Sokkoló Korongok | Szóljon a Rock!
Ajándék CD: Nygmalion – Deluminate (bonus track: Helldive)
Kapható a megszokott lemezboltokban, hipermarketekben, benzinkutakon és újságárusoknál!
Előfizetési információk: www.hammerworld.hu/elofizetes