Skip to content

BEDSORE: Dreaming The Strife For Love

Kiadó: 20 BUCK SPIN / Írta: MILÁN PÉTER / 8

A 2018-ban Rómában alakult Bedsore már a 2020-as Hypnagogic Hallucinations albumon sem hétköznapi módon állt a death metalhoz; nem azzal a céllal ragadtak hangszert, hogy legyártják a Death, a Suffocation vagy az Entombed újabb kópiáját, hanem kezdeni akartak valamit a bennük feszülő kreativitással, és ugyan tudták, hogy a death metal mint keret megfelelő lesz, ha a határokat át kell lépni, akkor bizony nem fognak habozni. Így is történt, az említett debütalbum a hagyaték, a korpusz tisztelete mellett sem akart senkinek a gúnyájába belebújni. Ezt a hozzáállást követték a 2022-ben megjelent spliten is (a japán Mortal Incarnation a másik csapat), ahol az olaszok egy 16 perces kompozívióval jelentkeztek. Nem kellett jóstehetség ahhoz, hogy sejthető legyen: ha születik új album, az sem lesz zsáneranyag.

A Dreaming The Strife For Love olyan album, ami világossá teszi: a Bedsore négy tagja fejest ugrott az ambíciók, a kalandok szélesen elterülő, vadul kavargó óceánjába. Ez egyrészről azt jelenti, hogy a death metal határaitól még távolabbra került a zenekar, újabb téglákat vettek ki a stílusfalakból, másrészt a gyökerek között most is ott tekergődznek e durva, érdes műfaj göcsörtös támasztékai. Nemcsak Jacopo Gianmaria Pepe gitáros/frontember őrült, egészen mániákus hangráról van szó, hanem arról, hogy a hangszeres részek között is hallhatunk fenyegető riffelést, miként a Realm Of Eleuterillide gyors, szinte kaotikus black/death-felviharlásában hallhatjuk. Ugyanakkor tény, hogy a hangzás és a zene töménysége közepette a konkrét riffeket nem mindig lehet kivenni. Nem mintha feltétlenül külön kellene választani az egyes zenei részleteket.

A Bedsore új albumát az teszi különösen izgalmassá, ahogyan a ’70-es évek progresszív rockját használják, nyúlnak vissza inspirációért, s terelik közel ahhoz a közeghez, ami szintán a sajátjuk, jelesül a death metalhoz. Nem könnyű feladat, minden bizonnyal sok munka, vér, veríték, fáradság, kidobott ötletek sora vezetett el odáig, hogy ezeket a szerzeményeket véglegesnek és közszemlére tételre alkalmasnak találták. Sok olyan részletet találunk az albumon, ahol metal nem vagy csak mérsékelten van jelen, de számos olyan pontra lelünk, ahol a két világ megpróbál összefolyni és ebből valami új ízvilágot kialakítani. A Fountain Of Venus, példának okáért, az akusztikus pengetések, hangszeres részekbe való beleveszések után rendre nekilódul, hogy szabadjára engedje a lovakat, hadd száguldozzák körbe a vidéket. Jacopo egyébként 12-húros gitárt is használt a stúdióban.

Egy ilyen album elvileg azt a lehetőséget is magában hordozza, hogy a zenekar két szék között a földre esik, ugyanis a nagyon kőfejű death metalosok nem tudnak mit kezdeni a szállós, lebegős, billentyűs instrumentalizációkkal, a sznob proggerek pedig nyugtatóért nyúlnak a bősz, death metalos részek és ének hallatán. A Blood Incantation példája jól megmutatja, hogy sokan képtelenek skatulyákon kívül gondolkozni, s bizonyos értelemben a Bedsore nehezebb eset, mert itt nem sok fülbemászó, megjegyezhető részt találunk. A Blood Incantation erősebb ezen a téren. Ha már zenekarneveket említek, a néhai Morbus Chrosn, és a kvázi utód, Sweven is valamelyest hasonló vizeken evez, mint a Bedsore. Annyi a különbség, hogy ez a csapat valamelyest „szétszórtabbnak” tűnik amazoknál. Kísérleti progresszív deathes metal az, amit az olaszok művelnek, de élvezetes és értékes.

KERESÉS
MEGJELENT A DECEMBERI
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁM!
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁMOK
dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. POKOLGÉP
    Vissza sose nézz
  2. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  3. MARILYN MANSON
    One Assasination Under God
  4. AVATARIUM
    Between You god The Deveil and The Dead
  5. VOIDFALLEN
    The Rituals of Resilience
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. GAEREA
    Coma
  2. THE BROWNING
    Omni
  3. TRIBULATION
    Sub Rosa In Aeternum
  4. IOTUNN
    Kinship
  5. VOLA
    Friend Of A Phantom
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Don't Bother (dal)
  2. PAPA ROACH
    The Ending (dal)
  3. SEVEN HOURS AFTER VIOLET
    Float (dal)
  4. POPPY
    Have You Had Enough (dal)
  5. AKELA
    Fáklyával a Pokolban (dal)
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw