Skip to content

Az ünnepi édességek gyerekekkel: Hogyan tartsunk egyensúlyt?

Az ünnepek mindig magukkal hozzák a finomságokat, a csillogó csomagolású cukorkákat és a frissen sült sütemények illatát. Ha kisgyermeked van, valószínűleg benned is felmerül a kérdés: hogyan érdemes kezelni ezt a helyzetet? 

Lehet, hogy ez az első év, amikor a gyermeked megkóstolhatja a csemegéket, vagy éppen azon gondolkodsz, hol húzd meg a határt. A sütik és cukorkák részei az ünnepeknek, de fontos, hogy tudatosan közelítsük meg ezt a kérdést.

Ugyanez érvényes az üdítőkre is, és az sem mindegy, miből isznak a kicsik. A BLWbolt kínálatában is kapható Munchkin 360 fokos pohár pl. hasonló a hagyományos pohárhoz, tölthetünk bele teát, vizet vagy gyümölcslevet is, a cukrozott italokat azonban kerüljük. Lássuk most részletesen, hogyan bánjunk az édességgel, ha a kicsikről van szó.

Miért fontos az egyensúly?

Ki ne találkozott volna egy cukorkával teli délután után a fáradtságtól nyűgös gyerekkel? Az egyszerű szénhidrát ugyanis hirtelen energiát ad, majd éppolyan gyorsan el is fogy a lendület, amit ingerlékenység és akár hasfájás is követhet. Az, hogy ezt elkerüljük, az első lépés az egészséges édességfogyasztás.

Mit és mennyit? Életkor szerint

Az első évben egyáltalán nem ajánlott cukrot adni a babáknak. Ebben a korban az étkezés inkább az ismerkedésről és az alapok megszerzéséről szól. Egy csörgő csomagolás ugyan izgalmas lehet számukra, de valójában nem tudják, mi az a csoki vagy cukorka. Helyette inkább mutassunk nekik gyümölcsöt, színes zöldségeket, és vezessük be őket az étkezés izgalmas világába az etetőszék biztonságából.

A 12–24 hónap közötti időszakban kezd bonyolultabbá válni a helyzet, főleg, ha a nagytesó már ropogtatja a csokit a háttérben. Ha mindenképp szeretnénk valami édes finomságot adni, válasszunk minőségi étcsokoládét, és korlátozzuk egy-két falatra. Azonban figyeljünk a fulladásveszélyre: kerüljük a kemény cukorkákat, gumicukrokat vagy rágós karamellt. Az édességek helyett adjunk nekik matricákat, kis játékokat vagy éppen egy színes könyvet.

A 2–6 éves kor közötti gyerekek már jobban megértik a szabályokat, és bevonhatjuk őket a döntésekbe. Például egy bölcsis vagy óvodai bulira vihetünk alacsony cukortartalmú házi muffinokat, gyümölcskosarat, amit vidám csomagolásban tálalunk. Ünnepekkor viszont ne tiltsunk meg mindent – érdemes inkább megtanítani őket arra, hogy figyeljék, mikor elég. 

Mit csináljunk az édességkészletekkel?

Az ünnepek után sok családnál felhalmozódik a csoki és cukorka. A kisebb gyerekeknél még működik a terelés, és ha nincs szem előtt a sok finomság, nem is kérik. A nagyobbaknál azonban jobb, ha nem beszélünk mellé, és közösen döntünk arról, mikor és mennyit ehetnek tudatosan beosztva.

Az édességre tekinthetünk úgy is, mint egy lecke: a gyermek megismerheti saját határait általa. Ha egyszer-kétszer több fogy a kelleténél, hamar rájönnek, hogy miért nem éri meg. Ahogy az egyik klasszikus filmben mondják: „A kevesebb néha több” – és ez a sütikre, cukorkákra és a csokira is igaz!

KERESÉS
MEGJELENT A DECEMBERI
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁM!
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁMOK
dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
A szerkesztőség kedvencei
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. SAXON
    Hell Fire And Damnation
  2. JUDAS PRIEST
    Invincible Shield
  3. AS I LAY DYING
    Through Storms Ahead
  4. FIREWIND
    Stand United
  5. IMPELLITTERI
    War Machine
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. GAEREA
    Coma
  2. THE BROWNING
    Omni
  3. TRIBULATION
    Sub Rosa In Aeternum
  4. IOTUNN
    Kinship
  5. VOLA
    Friend Of A Phantom
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. AVALANCHE PARTY
    Der Traum Über Alles
  2. PAIN OF SALVATION
    Panther
  3. TELMA
    Awakening
  4. SAOR
    Amidst The Ruins
  5. OSSIAN
    Félre az útból!!!
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw