Skip to content

AORLHAC: Á la Croisée des Vents / La Cité des Vents / L’Esprit des Vents

Kiadó: LES ACTEURS DE L’OMBRE PRODUCTIONS / Írta: MILÁN PÉTER / Értékelés: 8

A francia black metal-színtér a műfaj 21. századi mozgásainak egyik leginkább figyelemre méltó hajtása. Sőt, valójában nem is egyetlen színtérről beszélünk, hiszen a black metal teljesn más hajtását képviselik az olyan beteg bandák, mint az Arkhon Infaustus, vagy a Darvulia, megint más a primitív Mütiilation és vonzáskörzete, és ezekkel szinte diametrálisan ellentétes vonalon halad a The Great Old Ones (januárban érkezik az új lemez). Azonban az egyik legaktívabb tábort azok a csapatok testesítik meg, amelyek az úgymond „hagyományőrző” vonalon haladnak. Ebből kiindulva az eme alzsánerben található bandák leginkább atmoszferikus és/vagy epikus black metalnak neveztetnek. Ezek egyike a hét év megszakítással 2007 óta működő, Franciaország déli fertályán tevékenykedő Aorlhac.

Jó dolog, ha egy művész komoly nívója a produktumokat felkaroló „mecénás” (kis túlzással) igényességre való törekvésével találkozik, s ez utóbbi a Les Acteurs De L’Ombre (röviden: LADLO) kiadóra vonatkozik. Aki ismeri a LADLO kiadványait azok fizikai valójában, tanúsíthatja, hogy valamennyi szépen kidolgozott digipak, ahol a vizuális megjelenítés igyekszik a lehető legjobban felnőni a zenéhez. Merem ezt állítani azért, mert a LADLO nem ad ki gyatra hangzóanyagot, de még a közepesen gyenge színvonalú lemez is nagyon ritka náluk. Dicséretes művészeti politika ez a borzalmas túltermelés nyomasztó jelenvalójában. A minőség vs mennyiség arányát jól „belövik”, nem adnak ki két tucat lemezt havonta, de amit elvállalnak, annak meg kell ütnie egy bizonyos mércét. Emellett a saját bandáikat támogatják, vagyis szinte csak francia csapatokkal dolgoznak – van pár kivétel, pl. a holland Wesenwille. Ennyit a kiadóról elöljáróban.

Az Aorlhac két alaptaggal rendelkezik, legalábbis akik 2007 óta a zenekar tagiai: Spellbound énekes, valamint NKS gitáros/ex-dobos. Épp idén zajlott le két tagcsere az Aorlhac soraiban, vagyis a 2021-es Pierres Brûlées albumhoz képest is változások álltak be a személyi összetétel terén. Mindez azonban kétlem, hogy nagyban befolyásolná a csapat zenéjét. Fentebb nem véletlenül említettem zenekar és kiadó harmonikus kapcsolatát, ugyanis ez év szeptemberében a LADLO újra megjelentette az Aorlhac három korábbi lemezét (a Winds-trilógiát), ráadásul exkluzív kivitelben. CD és LP egyaránt készült, én az előbbiekről tudok nyilatkozni. Nagyon szép A5-ös méretű digipak-tokban, tetszetős füzetekkel jelent meg a három lemez, melyek közül az első az Á La Croisée des Vents EP, kiegészítve az Opus 1 egyik dalával, és a 2011-es négyes spliten szereplő két számmal. A La Cité des Vents és L’Esprit des Vents albumok elég terjedelmesek önmagukban, nem kaptak bónuszfelvételt, de eredeti valójukban is kerek egészet képeznek.

Az Aorlhac azok közé a csapatok közé tartozik, amelyek ápolják szűkebb szülőföldjük kulturális, történelmi örökségét (Okcitánia), szélesebb értelemben pedig a középkorral foglalkoznak, esetleg fantasy-témákkal tarkítják a képet. Olyan zenekarokról van szó, mint a Darkenhöld, a Sühnopfer, vagy a Véhémence. Az Aorlhac az egyik legmarkánsabb közülük, értve ezalatt azt, hogy értő kézzel és szívvel vették át azt a dallamvilágot, amiben feltehetően felnőttek, s ültették át ezt a hagyyatékot az intenzív black metalba.

Akinek van ideje és energiája, érdemes egymás után meghallgatni a három albumot, ugyanis így könnyen megfigyelhető az Aorlhac zenéjében meglévő fejlődési ív. Olyan értelemben is izgalmas csapat az Aorlhac, hogy tetten érhető a lemezeiken, hogy a black metal az a közeg, a metalnak azon műfajkomplexuma, amely nagyon sokféle zenei világot képes magába integrálni. Másképp kifejezve: megfelelő elhivatottsággal, művészi sugalmazással megáldott zenészek képesek a black metalba injektálni olyan zenei elemeket, „adalékokat”, amelyek egymással mintegy reakcióba lépve egy új világ megszületését teszik lehetővé. Az Aorlhac beleillik ebbe a képbe, ugyanis a black metal alapvetően extrém hangzásképébe bevonták az okcitán vidék elemeit, az ottani népzenék dallamait, de hallhatunk olyan jellegű melódiákat is a gitártémák révén, amelyeket legtöbbször a „középkori” jelzővel illetünk.

Mint említettem, a három lemezen keresztül kirajzolódik egy kisebb fejlődési ív, aminek legkiforrottabb része a L’Esprit des Vents album. Az előző két lemezt nagyjából azonos szintűnek tekinteném a zenét, a hangzást egyként górcső alá véve. Ellenben a 2018-as album minden téren komoly lépést jelentett mind a dallamok, mind a hangszerkezelés terén. A zene jóval gyorsabb, intenzívebb lett, mint korábban, sőt, összességében azt is mondhatjuk, hogy extrémebb is, hiszen egészen elementáris erővel adják elő a franciák az atmoszferikus black-tételeket. S mindezt teszik úgy, hogy a dallamhasználat nem szenvedett csorbát; a rendkívül energikus gitárözön közepette is hallhatunk népzenében gyökeredző dallamokat, de nem vitás, hogy a kettes albumra összességében keményebb, durvább, agresszívabb lett az Aorlhac zenéje. A Mandrin, L’Enfant Perdu-ban vany egy old school black-rész is hasonlóan régi vágású, nyers thrash-riffeléssel. Mígnem visszatérünk az atmoszferikus black metal burjánzásaihoz.

Egy idő után töménynek tetszhet az Aorlhac zenéje, olyan intenzív a folyamatos gitáráradat, de épp az említett dal – Mandrin – példázza, hogy néhány váltással, melodikus rész beiktatásával, harmóniával, szólóval oldani lehet a füleket eltömítő hangözönt. Nem is beszélve arról, hogy a folyamatosan éles, kíméletlen black metalos torokkínzást végző Spellbound is megpihenhet – velünk együtt. A ritkán előforduló mélyebb hörgések szinte felüdülések a blackes károgások után.

Egy folyamatosan fejlődő, minőségi zenekar nagyon szép kivitelben megjelentetett albumait tarthatja kézben, aki beszerzi az Aorlhac újrakiadásait.

KERESÉS
MEGJELENT A NOVEMBERI
digitális KÜLÖNSZÁM!
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. WOLFHEART
    Draconian Darkness
  2. THE BLACK DAHLIA MURDER
    Servitude
  3. NILE
    The Underworld Awaits Us All
  4. UNTO OTHERS
    Never, Neverland
  5. MIMI BARKS
    This Is Doom Trap
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Sentences
  2. SEPTARIA
    A*
  3. SÓLSTAFIR
    Hin helga kvöl
  4. ANTHRAX
    Sound Of White Noise
  5. LAND OF CHARON
    A láz
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw