Csaknem 20 országban, többek között az USA-ban, Nagy-Britanniában, Németországban, lett listavezető az új AC/DC album, a november közepén kiadott Power Up. A legendás banda új klipje a Demon Fire dalhoz készült el. Máris megnézheted!
Pár napon belül országszerte megtalálod az újságosoknál a HammerWorld magazin decemberi-januári számát, Angus Younggal a címlapon, a lapban pedig egy interjút is találsz Angus-szal és Brian Johnson énekessek.
A Power Up lemezen a klasszikus felállásból Angus mellett Brian Johnson énekes, Phil Rudd dobos és Cliff Williams basszer is játszik, valamint a Young-tesók unokaöccse, Stevie Young, aki már a legutóbbi turnén is átvette át a 2017 novemberében elhunyt Malcolm Young helyét.
AC/DC- Demon Fire (a 2020-as Power Up albumhoz)
AC/DC – Power Up (a 2020-as album)
01. Realize
02. Rejection
03. Shot In The Dark
04. Through The Mists Of Time
05. Kick You When You’re Down
06. Witch’s Spell
07. Demon Fire
08. Wild Reputation
09. No Man’s Land
10. Systems Down
11. Money Shot
12. Code Red
AC/DC – Shot In The Dark (a 2020-as Power Up albumhoz)
A néhai Malcolm Young játéka ugyan nem hallható a Power Up lemezen, de mind a 12 dalban társszerzőként van feltüntetve.
„Egy csomó dalon együtt dolgoztunk, Malcolm és jómagam. Ezek olyan nóták, amiken az évek során dolgoztunk. Ezeket akartuk kiadni, én meg biztos akartam lenni abban, hogy egy rakás jó témát rakunk össze, olyanokat, amiket Mal nagyon bírt.
Amikor csak elkészítünk egy új lemezt, a legfrissebb dalokat szedjük össze hozzá. Általában azokat adjuk ki. Most azonban, mivel volt némi időm erre, alaposan átnéztem mindent, a korábbi ötleteket is. Van egy hatalmas gyűjteményem olyan ötletekkel, amelyek igazán bejöttek Malcolmnak. Úgy gondoltam, ez most a legalkalmasabb pillanat arra, hogy felvegyük és kiadjuk ezeket.
Mal ugyan már nincs többé velünk, lélekben azonban ma is itt van. Ez a zenekar a gyermeke volt, az élete. Mindig is azt mondta: ‘Folytatni kell’. Az is rendszeres mondása volt, hogy ‘ha zenész vagy, az egy kicsit olyan, mintha a Titanic-on lennél. A zenekar a hajóval együtt süllyed el’. Ő ezt így tartotta.„
Brian Johnson énekes szerint az új AC/DC album egyfajta átmeneti menedéket nyújt 2020 szörnyűségei elől:
„Nem akarok túl mély vagy filozofikus dolgokat mondani, de az tény, hogy ez egy szar év volt… mindenki számára. A Sony-nak igaza volt abban, hogy turnéval vagy ilyesmivel nem tudjuk megtámogatni az albumot, de maximális pontszám jár nekik, mert azt is hozzátették, hogy ‘tudjátok mit, csináljuk azért meg, adjuk ki, hogy felvidítsuk az embereket… Legalább pár órára, amíg a lemezt hallgatják, elfelejthetik a gondokat’. Remélem, hogy ez így is lesz… Szerintem már most is így van.”
A Rock FM-nek nyilatkozott a minap Angus Young az új AC/DCalbumról. A Power Up lemez mind a 12 dalában társszerző volt Malcolm, játéka azonban nem hallható a dalokban. Angus erről is beszélt a Rock FM-nek:
„Tudom, sokan kérdezik most, hogy ‘Malcolm tényleg játszott (a lemezen)? Az ő hangszere hallható rajta? Úgy döntöttem, hogy inkább ne, mert úgy éreztem, hogy Malcolm nem örült volna, ha szétvagdosom a gitárjátékát.
Malcolm és jómagam – amit javarészt az évek során csináltunk, az az volt, hogy megjelöltük a gitársávokat, ez itt vagy ott egy kicsit nyers lett… És ezeket helyrepofoztam. Más esetekben Malcolm csak valami apróbb témát játszott, aztán a következő verzénél én gitároztam. Malcolm hozzájárulásának lényegi része főként zenei volt.„
Angus a Guns N’ Roses énekeséről, Axl Rose-ról is beszélt a Rock FM-nek. Miután Brian Johnsonnak hallásproblémái támadtak négy éve, a turnét Axllel fejezte be az AC/DC.
„A legutóbbi turnén, amikor Briannél felmerült a hallásproblémája, elment a hallása, voltak lekötött koncertjeink, turnéink. És akkor az volt a helyzet, hogy ‘Végig kell nyomnunk ezeket a bulikat? De hogyan csináljuk?’… És Axl Rose azt mondta akkor, hogy ha bármilyen módon segíteni tud nekünk a turnéval, és ha ez nem zavar bele a saját projektjével, akkor szívesen segítene.
Szóval, Axl beszállt, hogy kisegítsen minket azon a turnén, és ezért örökké hálásak leszünk neki, mert nagyszerű munkát végzett. Mindenki nagyra értékeli, hogy ezt megcsinálta.„
AC/DC – Shot In The Dark (a 2020-as Power Up albumról)
AC/DC – Power Up
(11/13 – Columbia)
01. Realize
02. Rejection
03. Shot In The Dark
04. Through The Mists Of Time
05. Kick You When You’re Down
06. Witch’s Spell
07. Demon Fire
08. Wild Reputation
09. No Man’s Land
10. Systems Down
11. Money Shot
12. Code Red
Mike Fraser hangmérnök nem hitt abban, hogy a Rock Or Bust lemeznek lesz még folytatása:
„A Rock Or Bust turné végén, én is úgy tippeltem, hogy nagyjából ennyi volt a történet, hogy szegre akasztják majd a kalapokat. Lerótták a tiszteletüket Mal előtt, de a turné vége már szinte vicces volt. Szóval, nem gondoltam volna, hogy visszatérnek. De Angus tele van tűzzel, és ha valakiben ott a képesség, hogy újra összerakja a bandát, akkor az Angus. És ő meg is csinálta.”
Mike Fraser két héttel a csapat Vancouverbe érkezése előtt tudta meg, hogy az AC/DC egy új albumra készül.
„Emlékszem, jött egy hívás a lemezzel kapcsolatban, de semmilyen további infót nem kaptam. Amikor első nap besétáltam a stúdióba, sejtelmem sem volt, hogy mi fog történni. Azt sem, hogy kik is lesznek ott. Akkori tudomásom szerint Brian visszavonult, akárcsak Cliff, Philnek meg ott voltak a zűrjei Új-Zélandon. Azt sem lehetett tudni, hogy egyáltalán elhagyhatja-e az országot. Szóval, fogalmam sem volt, hogy mi vár majd a stúdióban.
Amikor megérkeztem, a csapatból még senki sem volt ott, a technikusaik azonban már serényen ügyködtek a cucc felállításán. Az egyikük meg is kérdezte: ‘Hé, te tudod, mi az ábra?’ Nem, mondtam neki, sejtelmem sincs. Csak annyit tudok, hogy itt vagyunk és felkészülünk. Ő meg erre: ‘Nos, az egész banda itt van, Brian, Cliff, Phil és Stevie, mind készen állnak egy új album felvételére.’ Ez aztán sokkoló, de egyben óriási meglepetés volt, azt elhiheted. Hatalmas volt!”
Fraser szerint a PWR/UP anyagának megírása és felvétele „nagyon is ugyanolyan” volt, mint a Rock Or Bust albumnál.
„Úgy hiszem, hogy Angus hozott egy csomó ötletet és riffet, egyúttal nem túl sok befejezett dalt. De ez így zajlott a Rock Or Bust-nál is. Mert ő és Malcolm megírt egy csomó nótát még Mal betegsége előtt. Aztán Mal elhunyt, Angusnak pedig van egy kincsestára témákkal és riffekkel. Minden bizonnyal az utóbbi pár évben összerakosgatta ezeket az ötleteket, így aztán amikor eljött a stúdióba, egy rakásnyi demófelvétel volt nála.
Brendan O’Brien producerrel aztán végigvették ezeket az ötleteket, kiválogatták, hogy melyik óriási, melyikből lehet egy igazán jó dal, melyikből hiányzik esetleg valami riff. Szóval nagyrészt ezekre a riffekre és témákra támaszkodtak. Angusnak talán három vagy négy befejezett, csaknem kész dala volt, nem is emlékszem pontosan. Ezekhez csak apróbb kiegészítések kellettek.
Tény azonban, hogy az új anyag azokból az ötletekből és riffekből született meg, amiket Angus és Mal közösen hozott össze az évek során. Miután összeillesztették a dalokat, indulhatott a felvétel. Nagyjából egy nap kellett az összerakáshoz, aztán jöttek és elnyomták a nótát. És ahogy ezek a srácok dolgoznak, nagyjából minden élőben megy a stúdióban. Azt hallod, amit játszanak. Elég gyorsan feltolják, amit kell. Nagyon jól tudnak együtt dolgozni, hiszen olyan régóta együtt vannak már, az AC/DC egy egység. Igyekeznek a maximális energiát belevinni a dalba, ezért is dolgoznak élőben, úgy mint a bulikon. Hatalmas koncertbandáról van szó. Szóval, igen, nagyjából minden úgy zajlott, mint a legutóbbi lemeznél, a Rock Or Bustnál.
A hangzásról nem is igazán beszéltünk, hiszen van egy ikonikus megszólalásuk. Minden egyes lemeznél nagyjából ugyanaz a cél. Amikor csak velük dolgoztam, mindig ugyanolyan erősítőket használtak, Marshallokat… Sosem próbáljuk túlgondolni a dolgot. Nekünk össze kell rakni a cuccot, annak meg a lehető legjobban kell szólnia, aztán jönnek és teszik a dolgukat. Angusék sosem üldögélnek ott, nem játszogatnak órákon át, nem tekergetik a gombokat. Nekünk kell készen állnunk, mert ha elkezdenek játszani, akkor beindulnak. Azt már el kell csípnünk. Hangmérnökként mindig készen kell állnom, mert bármikor jöhetnek, hogy rajta, nyomd le a gombot, felvétel. Szóval, a hangzással kapcsolatban nem volt tervezgetés, mert megvan a saját hangzásuk. Csak azt kell elcsípni.
A stúdiózás időtartamával kapcsolatban Fraser ezt mondta:
„Úgy hiszem, hogy talán hat hétig tarthatott (az alapok és az ének felvétele), aztán két-három hétre Los Angelesbe mentünk, hogy megkeverjük az anyagot. Utána pedig Angus és Brendan még LA-ben átfutotta az egészet, hogy kiválasszák a megfelelően megvágott dalokat. Talán még néhány remixet is készített Brendan. Összességében tehát úgy nyolc hét kellett a munkához.”
Arról, hogy miért tartott több mint két évig, hogy bármilyen infót adjon a csapat a felvett lemezről:
„A korábbi lemezeknél is volt egy hosszabb várakozás a kiadás előtt. Minden bizonnyal azért, hogy megszervezhessék a turnékat, hogy fixálhassák a részleteket. Ezúttal azonban a Covid rendesen megpörgetett mindent… Az AC/DC nem az a csapat, amelyik csak úgy kinyomja a lemezt, aztán mehet a stream, utána meg a koncertezés. Minden részletet a helyén akarnak tudni. A lemezzel turnéra akartak indulni, de ezzel ugye az volt, hogy ‘Várjunk és nézzük meg, mi lesz ebből az egészből’.
És persze ott van még az a probléma is, hogy ez egy rendkívül titkos projekt volt, és amint kész egy lemez, mindig fennáll a veszélye annak, hogy valaki megszerzi és kiszivárogtatja. Sokáig tehát nem lehet ülni az anyagon, mert kicsusszanhat. Komoly bűvészkedésre volt szükség.”