A régészeti feltárások mindig izgalmasak, hiszen a múlt rejtett történeteit hozzák felszínre. Azonban az ilyen projektek időnként nem várt fordulatokat tartogatnak A régmúltban épült templomok falai között olyan titkok lapulhatnak, amelyek feltérképezéséhez a régészek szaktudásán felül, jól jönnek a modern technológia vívmányai is.
A Novabird lézerszkenneres mérése segítségével jobban átláthatóvá válik a legkomplikáltabb föld alatti titok is. Az ősi relikviák feltárása során az Indiana Jones-filmekben sokszor túlzó kalandokkal találkozhatunk, bár a valóságban nem kell ellenségekkel küzdeni, mégis komoly kihívást jelent egy-egy helyzet megoldása a régészek számára.
Bodrogkeresztúr temploma és az idő rétegei
A Bodrogkeresztúri Szent Kereszt felmagasztalása római katolikus templom jó példa arra, hogyan kapcsolódhat össze a múlt és a jelen. Az eredetileg 1220-ban épült templom mai formáját késő gótikus stílusban, az 1480-as években nyerte el. Bár első ránézésre egy egyszerű, történelmi épületnek tűnhet, a belső munkálatok során érdekes felfedezések kerültek napvilágra.
Az ásatáskor előkerültek színes falfestmények, amelyek a korábbi fehér falak mögött rejtőztek. Ezen túlmenően gótikus ajtók, sírok, sőt egy elfeledett kápolna ajtajai is kinyíltak.
Az épület padlószintjének jelentős, 70 cm-es mélységcsökkentése kihívás elé állította a régészeket: meg kellett fejteniük a titkot. A leletek birtokában nemcsak az épület történetéről derültek ki új információk, hanem a középkori élet mindennapjai is kirajzolódtak.
Régészet modern megvilágításban
Ahogyan Indiana Jones kalandjainak szerves részét képezik a technikai kiegészítők – legyen az egy mechanikus csapda vagy egy titokzatos ősi térkép –, úgy a modern régészet területén is elkélnek a modern eszközök.
A bodrogkeresztúri templom esetében a lézerszkenneres mérések voltak a szakemberek segítségre. Ezzel a technológiával az épület minden részletét rögzíteni tudták, méghozzá szinte hihetetlen gyorsasággal.
A munka során a templom teljes belső és külső terét feltérképezték, mindössze három óra leforgása alatt. A szakemberek munkáját alig kellett megszakítani, hiszen egy-egy mérőállás csak néhány percet vett igénybe. A lézerszkenner által gyűjtött adatok segítségével elkészülhetett a templom pontos digitális modellje, így a felújítási munkálatok előre nem látható kockázatok nélkül megkezdődhettek.
A templom titkai – múlt és jelen találkozása
A templom padlójának feltárása során előkerült sírok és egy rejtett kápolna történelmi szempontból is érdekesek. Ezek a leletek új megvilágításba helyezhetik a középkori Bodrogkeresztúr vallási életét és társadalmi szokásait.
Látható hát, hogy a modern lézerszkenneres technológiával olyan leletek is előkerültek, melyek eddig a szemnek rejtve maradtak. A felújítást végző kivitelezők, pedig biztonsággal és nem várt költségektől mentesen folytathatják a felújítási munkát.