Ha családi házunk van, terasszal, erkéllyel, akkor általában szeretjük az időnk egy részét kint tölteni a szabad levegőn. Ám nyáron, amikor a nap sugarai erősen égetnek, el kell gondolkodnunk valamilyen árnyékoló rendszer felszerelésében.
Teraszokra, erkélyekre kitűnő megoldás a napellenző, amit ezekre, illetve a homlokzatra könnyedén felszereltethetünk. A pergola azonban egy sokkal komplexebb árnyékoló rendszer, amelynek fix váza van és tető borítja.
Sokan megijednek attól, hogy ezek a pergolák túl sokba kerülnek, és inkább meg sem próbálnak élni a lehetőséggel. Pedig az egyszerűbb, olcsóbb változatoktól egészen a luxuskivitelig építtethetünk ilyen praktikus és mutatós pavilont a kertünkbe. Pénzügyi keretünktől függően válogathatunk a különböző opciók között.
A legmodernebb bioklimatikus pergola
Amennyiben modern pergolát szeretnénk, a bioklimatikus típus lesz a legjobb választás. Ezek a lamellás rendszerek jelentik a kategória csúcsát, amit ráadásul lehet még fokozni. A lamellák az időjárás függvényében állíthatók, így akár teljesen vízhatlanná is zárhatók csapadék esetén.
A napsugárzás elleni védelmet is ezek a lamellák nyújtják, de a fénysugarak bejutásának iránya szerint változtatható az állásuk. Így tehát mindig az aktuális körülmények szerint tudjuk beállítani, ahogy nekünk a legkellemesebb.
A Topredőny pergolái vázának alapját extrudált alumíniumszerkezet és rozsdamentes acél elemek adják. Ezek gondoskodnak róla, hogy hosszú évekig megbízhatóan működjön a pergola, illetve könnyen karbantartható legyen.
Hova építsünk pergolát?
A pergola eredetileg kerti lugast jelentett, oszlopokra futtattak fel növényeket, amelyek az árnyékot biztosították az alatta pihenő embereknek. Manapság teraszfedésként vagy kerti pavilonként alkalmazzák a már sokkal korszerűbb változatait.
Az adott terület, ahova a pergolát építik, állhat az udvar közepén, teljesen különállóként vagy lehet a házhoz épített is. A ház környékének adottságai nyilvánvalóan meghatározzák a lehetőségeinket, illetve az igényeink, az elvárásaink is szerepet játszanak a tervezés során.
A pergola takarítása és karbantartása
A pergola nem igényel különösebb takarítást, ha évente 1-2 alkalommal kültéri tisztítószerrel lemossuk a tartószerkezetet, az pontosan elég lesz. Használjunk ehhez szivacsot, majd egy mikroszálas törlőkendővel áttörölhetjük.
A pergola extrákkal
A pergola automatizálható, aminek segítségével önműködően tud reagálni az időjárási körülmények megváltozására. Ha teljes védelmet szeretnénk, üvegajtóval vagy textilárnyékolóval az oldalaikat is lezárhatjuk. Így megóvnak minket a széltől is, illetve nagyobb eső esetén is kint maradhatunk a pergolában.
A körbefutó LED-világítás nagyon kellemes hangulatot teremt az esti órákban, ha pedig fűtőtesteket is elhelyezünk a pergolában, akkor nemcsak este, hanem hidegebb időszakokban is kényelmesen használhatjuk.