Az otthonunk a mi várunk, ahol mindig védve és biztonságban érezhetjük magunkat. Persze csak abban az esetben, ha minden létező veszély lehetőségét kizárhatjuk. Például a fűtési szezon beköszöntével a kéménytüzek száma drámai mértékben meg szokott emelkedni.
Vannak ezek között nagyon erős hanghatással érkezők, látványosan égők és hatalmas füstöt okádók is. Ám a lassan égő kéménytüzek is éppen ennyire veszélyesek, hiszen magas hőmérsékletet idéznek elő és óriási károkat is a kémény szerkezetében, de a kinti éghető házrészeken is.
A fatüzelésű berendezések veszélyei
Ha a kéményrendszert megfelelően karbantartod, akkor nem igazán kell félned kéménytűz kialakulásától. A JOSZERSZAM.com kéziszerszámainak kínálatában nagyon sok hasznos eszközt beszerezhetsz rengeteg otthoni barkács- és szerelőmunka hatékonyabb elvégzéséhez, a kandallónál vagy fatüzelésű berendezésnél adódó munkák kivitelezéséhez is.
A kéménytüzek persze nagyon gyakran nem is észrevehetők, ám ezek a lappangó esetek is komoly veszélyfaktort jelentenek a családi ház lakói számára. A kandallókat és az egyéb fatüzelésű berendezéseket úgy alakították ki, hogy az égésterükben keletkező meleg fel tudja fűteni a környezetet. Az égéstermék pedig a kéményen át távozik a szabadba. Amikor azonban a meleg égéstérből a hideg kéményfalhoz jutnak a távozóban lévő anyagok, páralecsapódás keletkezik. Rátapad ez az anyag a kémény falára, a neve kreozot. Nagyon gyúlékony természete van, s mindenképp el kell a kémény faláról távolítani.
Ellenőriztesd rendszeresen
A hivatásos kéményseprőnek alapvető feladata, hogy a megtelepedett kreozotot alaposan leszedje mindenhonnan. Évente nagyon fontos lenne minden olyan ingatlanban ellenőrzést végezni, ahol fatüzelésű berendezéseket üzemeltetnek. Nemcsak tisztítanak ugyanis a jól képzett kéményseprők, hanem javítanak is, és karbantartási javaslataikkal sokkal hatékonyabban működtethetők a készülékek. S ami talán még lényegesebb, hogy mindenki sokkal nagyobb biztonságban érezheti majd magát egy ellenőrzött rendszerrel.
Figyelj a jelekre!
Természetesen nagyon sok múlik azon, hogyan használja valaki az otthoni kandallót vagy más fatüzelésű berendezését. Érdemes csak száraz fát használni. A kisebb és forróbb tüzek sokkal tisztábban égnek és kevesebb füstöt termelnek. A kartonok, csomagolópapír, pláne a szemét nem a benti tűzterekbe való. Ha “puffadt” kreozot jeleket látsz, vagy a berendezés elemei nem tökéletesek, már gyanakodi kell! De ugyanígy a tetőfedő anyag károsodásai és a habarcsfugák közti füstkiáramlás, valamint a külső falazat repedései is bajt jelezhetnek. Ilyen esetekben is azonnal hívj szakembert.
A kéménytűz megelőzése nagyon fontos feladat, mert hatalmas károkat és sérüléseket lehet így hatékonyan megelőzni. Ha mégis bármi kéménytűzre utaló jelet érzékelsz, mindenki azonnal hagyja el a házat és tárcsázd a tűzoltóság számát!