FÁRAÓ - "Be kell vallanom, hogy nagyon sokat köszönhetek Ferónak"
Tavasszal már újra színpadon lesz a Gidó-vezette Fáraó
2015 tavaszán jelent meg a Gidófalvy Attila (Karthago, Lord, ex-Beatrice) vezette Fáraó zenekar első nagylemeze, a Miénk a Rock And Roll - 30 évvel a csapat megalakulása után.
Fáraó koncert csak idén tavasszal lesz, mégpedig a dobos Gyurik Lajos autóbalesete miatt, viszont Poós Zoltán készített egy remek interjút Gidóval a nullahategy.hu számára.
(Fotó: Horváth Péter Gyula)
www.facebook.com/faraozenekar
Az 1985-ös alapító tagok közül Gidófalvy Attila (Karthago, Lord, Theátrum, Beatrice, Cikk-Cakk Company, KGB stb.) énekes, gitáros, billentyűs, Kiss "Zéró" Zoltán (Tűzkerék, Scampoló, Jam, Sprint, Óceán, Korál, Karthago, KGB stb.) basszusgitáros és Gyurik "Lui" Lajos (Lord, Árkádok, Prognózis) dobos hallhatók a korongon. Az időközben elhunyt Terstyánszky Károly (Rockwell) helyét Kelemen "Kele" Tamás (Love, KGB, Roxx69, Első Emelet, stb.) gitáros vette át.
A Fáraó album egyik különlegessége, hogy Gidó, aki sikeres rádiós műsorvezető, fociedző és természetesen az ország egyik legjobb billentyűse, ezúttal javarészt gitárosként virított. A CD-n szereplő tizennégy számból tizenegyben gitározik, amellett, hogy szinte minden számot ő énekel.
Amikor 1985 nyarán feloszlott a Karthago, már mindent elsöpört a Modern Talking-féle hullám, több rockzenekar is bedőlt. Szóval, miben bíztál, amikor egy heavy hatású hard rock bandát szerveztél?
"Az 1984-ben megjelent Senkiföldjén című Karthago lemezzel megelőztünk a korunkat, de a szokatlan hangszerelésű albumtól kissé idegenkedett a keményebb akkordokhoz szokott közönség. 1985 tavaszán nagy felhajtás közepette megnyitottuk a Petőfi Csarnokot, de meglepetésünkre nagyon kevesen, kb. 400-an jöttek el a a bulira. Akkor kissé megzuhantunk.
Szembe kellett nézni azzal is, hogy az élő rockzene hátérbe szorult. Abban az időben kapott felkérést Kocsándi Miklós, hogy menjen el a 100 Folk Celsiusba. Miki úgy látta, hogy mivel mi megyünk lefelé, ő kilép a Karthagóból, és megpróbálkozik a countryval. Kerestünk másik dobost, de közben fülest kapott Som Lajos, és elhívta az akkor formálódó Senatorba Takáts Tamást, és őt már nem lehetett pótolni, ezért bejelentettük, hogy szüneteltetjük a zenekar működését."
P. Z.: Akkor a levegőben volt a glam rockos west-coast, amit a Senator is játszott. Nem lett volna logikusabb, hogy te, mint orgonista, inkább ebbe az irányba mész tovább?
G. A.: "Nekem mindig is példaképem volt a ZZ Top és az AC/DC, és szerettem gitározni is. Egy zenész akkor tud igazán jól hangszerelni, ha több hangszerhez is ért. És még csak nem is kell nagyon tudni gitározni, a legfontosabb, hogy szeresd a hangszert. Én nem szólózni akartam, hanem nyomni a kilós harmóniákat. A Fáraó nevet egyébként még gyerekkoromban, Gödön találtam ki."
De a Fáraó nem annyira az AC/DC-s boogie vagy a ZZ-Top-os boogie-t nyomott, hanem afféle heavy hatású felpörgetett hard rockot…
"Igen, és Nagy Feró írta az első kislemezünk szövegeit. Be kell vallanom, hogy nagyon sokat köszönhetek Ferónak. Az együtt töltött ricsés évek a mai napig sokat jelentenek nekem. Miután 1979-ben eljöttem a Beatricéből, nehéz időket éltem meg… Le lettem árulózva, nagyon fájt az a dolog, akkor készült az Áruló című Karthago szám.
Persze, amikor 1980-ban a Tessék választani vetélkedőn voltunk Fehérváron, és meghallottam a Beatricét, amint belekezdett a Minek él az olyan című számukba, komolyan mondom, könnybe lábadt a szemem. Az egyik énem azt mondta, hogy jól döntöttem, hogy beszálltam a Karthagóba, ugyanakkor fájt a szívem is, hogy ott hagytam ezeket a gyereket."
A Fáraó játssza is a Csodálatos emberi ész című klassziukus Ricse számot, amit a zenekar kb. 1979 körül elhagyott a repertoárjából.
"Igen, de mi új hangszereléssel nyomjuk, sőt a lemezünkre is feltettük."
FÁRAÓ - Csodálatos emberi ész (élőben az újrahangszerelt Beatrice szám)
BEATRICE - Csodálatos emberi ész (1978)
A Paks, az atomvárost – ami aztán felkerült a Karthago első albumára -, még 1979-ben játszotta a Beatrice. Voltak más dalok is, amik Ricse számok voltak, de csak később csináltad meg rendesen?
"Az Apáink útján főtémája már megvolt, de azt is a Karthagóban lett teljes. Más dalom viszont nem volt, amit vittem volna."
Az, hogy a Karthagónak te lettél a hivatalos őrültje a fura jelmezeiddel, annak köze lehetett a Beatrice felszabadító erejéhez?
Igen. Én a Beatricében mindenhez szabad kezet kaptam, mert Feró kijelentette, hogy csak úgy működik a Ricse, hogy mindenki magát adja. De Szigeti Feri is azt mondta a Karhagóban, hogy legyek önmagam, csináljak azt, amit akarok. Zoknit húztam a mikrofonra, felfeküdtem a Hammondra… Amikor a '97-es visszatérő Karthago koncertet promóztuk, és elefántok mentek végig az Andrássy úton, csak én mertem az egyik hátára felmászni."
Egy városi legenda szerint a Fáraónak azért nem lehetett lemeze, mert a Hanglemezgyár csak egy heavy metal zenekart akart, az pedig már a Pokolgép volt….Igaz ez? Mert a megalakulásotok után azonnal kislemezetek lett, klip készült, amit a tévé is játszott. Szóval, megkaptátok a löketet…
"A Hanglemezgyárból Boros Lajos támogatott minket, neki tényleg sokat köszönhetünk, de az is elhangzott, hogy még egy Pokolgép nem kell. Először azt mondták, hogy ha 5000 példány elmegy a kislemezünkből, készíthetünk nagylemezt. Amikor elment belőle 10.000, akkor azt mondták, hogy ha elmegy 15.000-ben, majd akkor lesz… 20 ezer fölött fogyott, de mégsem akarták kiadni a nagylemezünket. Figyelj ide! Már a rendszerváltás után az EMI-nak leadtunk egy anyagot a Cikk-Cakk Company-val, aztán visszahallottam, hogy a 'a beatricés Gidófalvy nem kell'."
A teljes interjúhoz kattints ide!
A Miénk a Rock and Roll lemezen szereplő számok túlnyomó része még 1985-ben és 1986-ban készült. A régi sikerdalokat természetesen a mai kornak megfelelő hangszerelésben játszották fel a Fáraó muzsikusai. Ezekhez vettek még fel további öt szerzeményt. Ebből kettő (Mélyben, Akaratom szerint) eredetileg Gidó 1990-es Tíz parancsolat című szólólemezén jelent meg. Felkerült a CD-re a Beatrice 1976-os klasszikusa, a szintén Gidó-szerzemény Csodálatos emberi ész is. Valamint készült két új dal, az Azt kapod, ami jár és a Tombol a Rock and Roll.
CD rendelés - kattints ide!
FÁRAÓ - Tombol a Rock'n'Roll (a 2015-ös Miénk a Rock And Roll albumhoz)
A harminc év után elkészült albummal és a hozzá tartozó friss klippel kapcsolatban Zéro a következő gondolatokat osztotta meg:
"A rockzene iránti lelkesedésünk és optimizmusunk hozta létre a Fáraót. Ez a rövid időszak is nagyon jó koncerteket, sikerélményeket adott nekünk, de az idő már nem a rock zenének kedvezett. Az életben nincsenek véletlenek. Vannak visszatérő, sorsszerű lehetőségek, amit a Hammer Records jóvoltából a Fáraó ismét megkapott. Harminc év után végre megjelent a Fáraó CD-je, és ismét létrehoztunk egy olyan bandát, amelyben újra megélhetjük az együtt zenélés örömét. Miénk a Rock and Roll! Mindenkié! ...ez az a szó, az élethez útravaló..."
Gidó: "Engem mindig is az igazi Rock and Roll érzés fogott meg, mely meghatározta az életemet már öt éves koromtól, és ez végigkísér egy életen át. 1985-ben a zenei dekonjunktúra és a 'hype-hype', illetve a Csillagfény Disco tönkretette az élő rockzene táptalaját itthon. Ezért akkoriban sok rockcsapat szünetelt, bomlott fel, vagy vendéglátózott külföldön. A Fáraó zenekar viszont ekkor alakult. Azt hiszem, ez mindent elmond a hozzáállásunkról... Szemem üveg, fülem jódos, nem vagyok én depecsmódos! Ölellek benneteket!"
Hozzászólások