ASIA - Hétfőn Budapesten a melodikus rock legenda
Az eredeti felállás a tavalyi Omega albummal turnézik
Az első albumából rögtön 9 millió példányt eladott Asia 1981-ben alakult meg olyan elsőgenerációs progresszív rock nagyágyúk összefogásával, mint Geoff Downes (Yes/Buggles billentyűs), John Wetton (King Crimson/UK basszer-énekes), Steve Howe (Yes gitáros), valamint Carl Palmer (ELP dobos). Azonban sem a közönség szeretete, sem a szakmai elismerések sora sem volt elég ahhoz, hogy ezek az erős egyéniségek sokáig együtt maradjanak. 1985-ben már Howe nélkül készült el az Astra névre keresztelt harmadik Asia eposz, a legendás gitáros néhány évvel későbbi visszatérése pedig egybeesett Wetton távozásával – nem véletlenül.
A ’90-es években az Asia inkább hasonlított átjáróházra, mint igazi zenekarra, de a Geoff Downes vezette, folyton változó felállású csapat is kiváló albumokat adott ki. A klasszikus összeállítású Asia újjáalakítására irányuló tervekről először az ezredforduló tájékán lehetett hallani, a megvalósításra azonban egészen 2006-ig kellett várni. Az egykori vélt és valós sérelmeken felülemelkedett kvartett azóta két stúdió- és két koncertanyagot rögzített, az Omega címet viselő tavalyi korong világkörüli turnéja pedig jelenleg is zajlik. Az Asia június 6-án Budapesten lép fel, az A38 Hajón, Danev György pedig ez alkalomból tett fel néhány villámkérdést Geoff Downes billentyűsnek.
ASIA 2011 (b-j):
Carl Palmer dobos
John Wetton basszer/énekes
Steve Howe gitáros
Geoff Downes billentyűs/énekes
ASIA (annak idején...)
Az újjáalakulás óta már két albumot is kiadtatok. Jelenleg milyen koncertprogrammal turnéztok?
"Az Omega című legutóbbi stúdióalbum turnéja zajlik, így ez a lemez hangsúlyos szerepet kap a műsorban. De játszunk a Phoenix-ről is, és természetesen a korai Asia dalok sem maradhatnak ki a szettből. Megpróbáltuk úgy felépíteni a műsort, hogy egyaránt reprezentálja a zenekar múltját és jelenét."
Többször is láttalak már titeket, és mindig csodálkoztam azon, hogy egyáltalán nem játszotok az 1985-ös Astra és az 1990-es Then And Now korongokról. Végül is mindkét album elkészítésében részt vett az eredeti felállás háromnegyede...
"Mi is sokat gondolkoztunk már azon, hogy esetleg kiválogathatnánk néhány dalt ezekről az albumokról is, végül azonban úgy döntöttünk, hogy a koncerteken kizárólag azokat az Asia dalokat adjuk elő, amelyeket az eredeti négyes rögzített, vagy mostanában, vagy annak idején. A klasszikus Asia hangzás főleg ezekben lelhető fel, és mi is akkor érezzük a legjobban magunkat, ha az eredeti csapat által megalkotott dalokat játszhatjuk."
Szerinted mi a legfőbb különbség a mai és a három évtizeddel ezelőtti Asia között?
"Legfőképpen az, hogy alaposan megöregedtünk! (nevet) A tréfát félretéve, manapság sokkal inkább elismerjük egymást, mint egykoron. Rendezettek az emberi kapcsolatok a zenekaron belül, semmiben nem gátoljuk egymást, és ez nagyon fontos, eredményesen csak így lehet működni. Fátylat borítottunk a múltra... Az öt évvel ezelőtti visszatérésünk pontosan ennek köszönhetően jöhetett létre."
Idén ünneplitek az Asia fennállásának harmincadik évfordulóját. Tervezitek, hogy valamilyen formában megemlékeztek a jubileumról?
"Jelenleg a koncertezés van napirenden, de az első lemez újrakiadásából is lehet valami a közeljövőben. Egy új stúdióalbum terve is körvonalazódni látszik. Mindenképpen jó lenne, ha egy friss koronggal ünnepelhetnénk a jubileumot. Ám ez a projekt még embrionális stádiumban van, úgyhogy túl sok részletet még nem tudnék elárulni róla."
ASIA - Heat Of The Moment (1982 mindent vivő sikerdala)
Hozzászólások